حاضرید با زالو و جوجه تیغی درمان شوید؟

زالودرمانی، زنبوردرمانی، استفاده از پماد الاغ، لجن درمانی، انرژی درمانی، جوجه تیغی درمانی و ... لابد همه شما درباره این روش های درمانی شنیده اید. برخی فقط به دلیل ناامیدی از درمان های مدرن سراغ این روش ها می روند.

حاضرید با زالو و جوجه تیغی درمان شوید؟

به گزارش خبرنگاران، روزنامه ایران در گزارشی از طب حاشیه نوشت: 32 دکتر عوض کردم و آخرش رسیدم به زالودرمانی، اما از آن هم خیری ندیدم. به همه بگویید آنقدر زود به هر درمانی اعتماد نکنید، ممکن است دوادرمان دکتر و پزشک دیرترجواب بدهد اما هر روشی که بهتان پیشنهاد شد، زود امتحان نکنید شاید به بدنتان نسازد.

اینها حرف های سپیده 54 ساله است که بعد از زالودرمانی سه بار سکته کرد. فشار خون بالا داشت و سردردهایی که هفته ها رهایش نمی کرد. از طب مدرن ناامید شد و به توصیه دوستانش رفت سراغ طب حاشیه.

سپیده چند دقیقه ای فکر می نماید. هنوز نه خوب راه می رود و نه صدایش مثل روز اول گردیده. از ته گلو حرف می زند:بعد سکته هنوز صدا و راه رفتنم درست نگردیده، دکترها می گویند طول می کشد. مدام فیزیوتراپی می روم. به قول قدیمی ها آمدم ابرو را درست کنم چشمم را هم از بین بردم. سردردها رهایم نمی کردند و یکی از بستگانم پیشنهاد داد زالودرمانی را امتحان کنم. آقای زالوکار توی یکی از روستاهای شمال کشور زندگی می کرد. مجبور شدم از تهران بکوبم و بروم شمال. می گفتند کارش ردخور ندارد. پشت هر گوشم دو تا زالو انداخت و برای دست و پایم هم هر کدام 5 تا. گفت درد دست و پایت خوب می گردد و از میگرن نجات پیدا می کنی. بعد از زالو انداختن پاهایم را پانسمان کرد، اما خونم بند نمی آمد. دو ساعتی صبر کردم گفتم شاید طبیعی باشد اما مدام حالم بدتر شد تا جایی که بعد از ساعتی دهنم کج شد و فهمیدم سکته نموده ام. حالا ما کجاییم در یکی از روستاهای شمال. تا زنگ بزنند به پسرم دو بار توی راه بیمارستان سکته کردم و سکته سوم را هم توی بیمارستان. دکترها گفتند خونت رقیق بوده و زالو درمانی این بلا را سرت آورده. می دانم همه برایشان چنین اتفاقی نمی افتد و بدن با بدن فرق دارد، اما بلایی که سرم آمد حسابی چشمم را ترسانده.

البته همه هم مثل سپیده نیستند که از زالودرمانی خاطره بدی داشته باشند. نفیسه 33 ساله یکی از کسانی است که زالودرمانی نموده و می گوید از نتیجه اش راضی است: میگرن بدی داشتم و همیشه احساس ضعف می کردم. با زالودرمانی خوب خوب شدم. این اولین دفعه نیست که این درمان ها را امتحان می کنم. قبل از زالودرمانی زنبوردرمانی هم کردم. این کار را برای گل مژه ام کردم. روی چشم چپم زده بود و هچ درمانی هم افاقه نمی کرد تا اینکه چند تا زنبور رویش را نیش زدند و خوب شد. شاید این درمان ها کمی عجیب باشند اما خیلی اوقات هم مؤثرند.

سارا از بیماری مادرش برایم حرف می زند:مادرم تومور مغزی حاد داشت. جراحی کرد. گفتند شیمی درمانی کنیم، انجام دادیم آن هم 10 دوره. اما هیچ کدام نتیجه نداد. گفتند ببریدش پیش حکیمی که با جوجه تیغی درمان می نماید. روزی دو جوجه تیغی و کلی لجن دادیم مادرم بخورد. بعضی از داروهایش یکسره دهانش را سبز رنگ می کرد. شما بگویید یک بیمار مستأصل و درمانده آیا راهی جز چنگ زدن به هر ریسمانی برای شفا دارد؟ نمی دانم چقدر از این روش نتیجه بگیریم اما ما هرآنچه در توان داشتیم برای درمان مادرمان انجام دادیم. وقتی آدم ها از طب مدرن ناامید می شوند آیا راه دیگری هم جز این کارها برایشان می ماند.

زالودرمانی، زنبوردرمانی، استفاده از پماد الاغ، لجن درمانی، انرژی درمانی، جوجه تیغی درمانی لابد همه شما درباره این روش های درمانی شنیده اید. خیلی ها فکر می نمایند این درمان ها از طب مدرن مفیدترند. برخی هم فقط به دلیل ناامیدی از درمان های مدرن سراغ این روش ها می روند. برخی هم اصلاً معتقد به ترکیب این دو روشند اما واقعاً استفاده از این روش های درمانی برای همه مؤثر است؟ بگذارید فعلاً روی همان زالودرمانی که محور بحث مان است، بمانیم. سراغ یک زالو درمانگر برویم ویک پزشک. اولی از این روش درمان می گوید و دومی دلایلش را برای مطمئن نبودن به این شیوه درمان. خودتان می توانید قضاوت کنید و ببینید چه چیزی به نفع تان است یا اینکه اصلاً چقدر با حرف های هر کدام موافقید.

محسن، زالودرمانگر است.خودش را این طوری معرفی می نماید. حرف هایش را با تعریف و تمجید از زالو آغاز می نماید:زالو خیلی خوب است وخون کثیف بدن را می مکد. زالو می فهمد باید کدام رگ بدن را بگیرد و از کدام سمت بیرون بدهد. سرخرگ ها خون تصفیه و تمیز دارند که زالو کاریشان ندارد و سیاهرگ ها خون با دی اکسید کربن دارند که خون کثیفند، زالو این خون ها را می مکد. خودم چند نفر را که واریس و میگرن داشته اند یا سکته نموده بودند درمان نموده ام.

محسن می گوید پیش یک حکیم معروف دوره حجامت و زالودرمانی آموزش دیده. بسته های صدتایی زالو را از پرورش دهنده زالو می خرد. به قول خودش زالوهایش پرورشی اند و ازاین زالوهای کنار مزرعه یا مرداب استفاده نمی نماید چون معتقد است درمان با آنها ممکن است حساسیت پوستی بدهد یا اگرمزرعه سمپاشی گردیده باشد، بیماری های دیگر ایجاد کند. زالوها دانه ای 6 هزار تومان. هر چند زمستان ها زالو گرانتر می گردد و تا 10 هزار تومان هم می رسد. بعد که درمان را آغاز کرد برای هر زالواندازی 10 هزار تومان با پانسمانش دستمزد می گیرد. می گوید:خیلی ها برای درمان عفونت لثه شان هم می آیند، آن زمان زالو را می اندازم روی لثه. سیاتیکی ها هم روی قوزک پایشان. باقی اوقات پشت گوش و روی دست و پا یا برای سکته ای ها که می خواهم اندام شان برگردد پشت دست و گردن در سه مرحله زالو می اندازم.

می گوید کسی به خاطر زالودرمانی مشکل جدی پیدا نموده یا سکته نموده، شایعه است:ما برای کارمان مدرک داریم مثلاً می دانیم درحجامت خون را سطحی می گیرند و اندازه اش نهایت 20 تا 70 سی سی است اما زالو خون را عمیق می مکد برای همین برای کسانی که داروهای رقیق نماینده خون می خورند، زالو درمانی نمی کنیم یا اول داروهایشان را قطع می کنیم و بعد زالو می اندازیم. آنهایی که فشارشان پایین است و کم خونی دارند هم زالودرمانی برایشان مفید نیست.

علم پزشکی اما چندان به درمان های طب حاشیه معتقد نیست، خیلی از پزشکان معتقدند این درمان ها فقط جنبه تلقینی دارد و تأثیرشان ثابت نگردیده. احسان طوسی، پزشک عمومی دراین باره بیشتر شرح می دهد:اگرازمن بپرسی زالودرمانی مؤثر است، می گویم نمی دانم. اگر بپرسند مضر است باز هم می گویم نمی دانم اما توصیه ام این است که این روش ها را با احتیاط انجام دهید. می دانید چرا این جواب را می دهم چون مثل هر روش درمانی باید این درمان ها هم آزمایش گردد.

در طب مدرن در مراکز تحقیقاتی داروها تست می شوند و با روش استاندارد خطاها به حداقل می رسد. مثلاً داروی اصلی با یک دارونما مقایسه می گردد برای اینکه بسنجند واقعاً چقدر دارویی که خورده اید اثربخش بوده و اثر دارونما و تلقین چقدر بوده است؛ برای همین در آزمایش ها به عده ای دارو می دهند وبه عده ای دیگر دارونما. درباره درمان های حاشیه آیا به این سؤالات جواب می دهند و میزان خطاهایشان سنجیده می گردد که چقدر آزمایش ها درباره شان تکرارپذیر است. ممکن است در شرایطی افراد با اثر تلقینی فکر نمایند، بهبود یافته اند. ما نمی گوییم کسی این کارها را نکند اما اگر اعتقاد دارند این روش ها مؤثراست و به حرف بزرگان علم طب باور دارند بیایند آثارش را اثبات نمایند و پاسخ نقدها را بدهند. بنابراین علم پزشکی این را نمی گوید که زالودرمانی یا دیگر درمان ها بی اثرند بلکه می گوید بی اثرند مگر اینکه خلافش ثابت گردد. اما شما باید دلیل بیاوری و تا زمانی که دلایل محکمی برای مفید بودنش وجود دارد من پزشک مانعش می شوم چون مضراتش برایم واضح تر است.

او ادامه می دهد:زالو یک کرم است و می توان فرض کرد همان طور که دیگر موجودات شبیه آن ضرر دارند، ممکن است درمان با آن باعث واکنش شدید بیمار گردد پس الان بعید نیست که یک فرد سالخورده یا ضعیف از نظرقلبی- عروقی با افت فشار و التهاب عمومی بعد ازاستفاده از این درمان ها اتفاق دردناکی را تجربه کند.

زالودرمانی برای درمان کرختی و بی خوابی و سرحال شدن، خوردن جوجه تیغی برای درمان سکته قلبی یا نیش زدن زنبور برای از بین بردن گل مژه، درمان هایی است که برخی از آنها بهره برده اند و بعضی ها هم نتیجه ای نگرفته اند و وضع شان از قبل هم بدتر گردیده. حالا شما قضاوت کنید که خودمان را تسلیم طب حاشیه کنیم یا نه؟

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "حاضرید با زالو و جوجه تیغی درمان شوید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حاضرید با زالو و جوجه تیغی درمان شوید؟"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید