بیایید رو در رو صیادان بومی هرمزگان را قانع کنید

نماینده مردم شرق هرمزگان در مجلس شورای اسلامی گفت: هیچ گاه از توضیحات شیلات کشور در خصوص صید ماهی توسط کشتی های چینی قانع نشدم و در برابر حقوق صیادان هرمزگان تا برایم ثابت نشود ساکت نمی مانم.

بیایید رو در رو صیادان بومی هرمزگان را قانع کنید

سید مصطفی ذوالقدر در گفت وگو با خبرنگاران، اضافه نمود: من نمی توانم صدای صیادانی که در این گرما روی دریا کار می نمایند و این کشتی ها را از نزدیک می بینند نشنوم اما صحبت های افراد مرکز نشینی که تابه حال یک بار به سواحل شرق و غرب استان نیامدند را بپذیرم. هنر این نیست که در تهران جلوی دوربین مصاحبه کنیم و بگوییم هیچ مشکلی وجود ندارد؛ اگر راست می گویید بیایید و رو در روی صیادان بومی هرمزگان مصاحبه کنید و آن ها را قانع کنید.

وی توضیح داد: اگر ادعا می کنید منافع کشتی های چینی متعلق به شرکت های ایرانی است اسامی این شرکت ها، نحوه واگذاری این امتیاز به این شرکت ها و تعداد نیروی ایرانی که در این شرکت ها مشغول بکار هستند را اعلام کنید تا ما ببینیم مردم ساحل نشین هرمزگان چه منفعتی از سود این شرکت ها می برند. استفاده از تکنولوژی از هر کشوری باشد امری موجه هست اما در خصوص این کشتی ها هیچ شفافیتی وجود ندارد که ما بدانیم آیا واقعاً از چینی ها فقط به عنوان متخصص در کنار شرکت های ایرانی استفاده می گردد یا اینکه موضوعات دیگری هم وجود دارد.

وی گفت: مسئولین وزارت جهاد کشاورزی در تهران اعلام می نمایند هیچ مشکلی نیست اما اگر مثل بنده و همکارانم هر هفته مجبور به پاسخگویی به جمع زیادی از صیادان، محققین و دانشجویان هرمزگانی بودند به این راحتی همه چیز را انکار نمی کردند. این موضوع که گفته می گردد کشتی های چینی اصلاً تابه حال وارد محدوده آب های ساحلی کشور ما نگردیده اند با صحبت های صیادان ما متناقض است، پس به ما حق بدهید که بقیه صحبت ها را هم قبول نکنیم.

نماینده مردم میناب، رودان جاسک، سیریک و بشاگرد در مجلس اضافه نمود: متأسفم که از روز اول ورود من به موضوع کشتی های چینی عده ای این موضوع را سیاسی کردند درحالی که ما از دولت فقط انتظار شفاف سازی داریم. نمی خواهم به وزارت جهاد کشاورزی در این خصوص اتهام بزنم فقط صحبت من این است که نمایندگان، محققین و صیادان هرمزگانی را قانع کنید.

وی پیشنهاد داد: تیمی از صیادان و متخصصین هرمزگانی در کنار نمایندگان وزارت جهاد کشاورزی در خصوص فعالیت این کشتی ها آنالیز های لازم را انجام دهند و نتایج این آنالیز ها را شفاف اعلام نمایند آن وقت ما نیز قبول می کنیم هیچ مشکلی برای صیادان هرمزگان وجود ندارد. تا زمانی که شخصاً قانع نشوم دست از پیگیری این موضوع برنمی دارم.

این در حالی است که روز گذشته سید راضی نوری عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی در مورد حضور کشتی های چینی در آب های جنوب کشور و صید غیر استاندارد ماهی های این منطقه به خبرنگاران گفت: تاکنون گزارش مستندی در این رابطه به دست ما نرسیده است. از رسانه ها می خواهیم که اگر گزارش مستندی در این رابطه وجود دارد، به دست ما برسانند. اگر در این موضوع به یقین برسیم مطمئناً ورود به این قضیه را وظیفه خود می دانیم.

وی اظهار کرد: ما خودمان این مسئله را در حد اخبار رسانه ها شنیده ایم که یکسری کشتی های کشورهای دیگر مثل چین با تکنیک های جدید آب را اجاره نموده اند و ماهی ها را به شکل غیراستاندارد صید می نمایند.

وی اضافه نمود: اکوسیستم ما یک معادله تعریف گردیده ای دارد که اگر یک حلقه از این مجموعه اکوسیستم صدمه ببیند، کل محیط زیست ما آسیب می بیند.

نوری ادامه داد: این طور مسائل که مناقشه زیادی بر سر آن است باید با دقت بیشتری پیگیری گردد. مسائل جامعه ما فقط مسائل اقتصادی و اشتغال نیست. دغدغه مسائل اقتصادی نباید باعث گردد که ما نسبت به شرایط تعادل زیست محیطی بی توجه باشیم.

وی در خاتمه اظهار کرد: اگر این موضوع در آب های مرزی کشوری باشد باید سریعاً به آن ورود کنیم اما اگر در آب های بین المللی باشد، باید از راه های بین المللی ورود کنیم و جلو این مسئله بایستیم.

منبع: isna.ir

به "بیایید رو در رو صیادان بومی هرمزگان را قانع کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیایید رو در رو صیادان بومی هرمزگان را قانع کنید"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید