افزایش قیمت نفت در بازارهای ملتهب

قیمت نفت در معاملات روز سه شنبه تحت تاثیر نگرانی بازار نسبت به دورنمای عرضه به دلیل اقدامات خصمانه ای آمریکا علیه ایران افزایش یافت، اما ابهامات نسبت به ادامه اختلافات تجاری واشنگتن و پکن مانع صعود بیشتر قیمت ها شد.

افزایش قیمت نفت در بازارهای ملتهب

به گزارش خبرنگاران، بهای معاملات آتی نفت برنت با سه سنت افزایش نسبت به روز دوشنبه، به 72.24 دلار در هر بشکه رسید. بهای معاملات آتی وست تگزاس اینترمدیت آمریکا 24 سنت یا 0.4 درصد افزایش یافت و به 66.67 دلار در هر بشکه رسید.

به گفته معامله گران، قیمت ها از انتظارات برای کاهش عرضه به دلیل تحریم های آمریکا علیه ایران پشتیبانی شدند. آمریکا روز دوشنبه در کوشش برای جلوگیری از افزایش بیشتر قیمت ها 11 میلیون بشکه نفت از ذخایر نفتی استراتژیک خود برای تحویل از اول اکتبر تا 30 نوامبر عرضه کرد.

بانک فرانسوی بانک بی ان پی پاریبا به دلیل تحریم های آمریکا در گزارشی اظهار داشت: انتظار دارد فراوری نفت اوپک که ایران یکی از اعضای آن است، از میانگین 32.1 میلیون بشکه در روز در سال 2018 به 31.7 میلیون بشکه در روز در سال 2019 کاهش پیدا کند. با این حال معامله گران می گویند جو عمومی بازار نفت به دلیل نگرانی ها نسبت به دورنمای تقاضا در بحبوحه تداوم تنش های تجاری میان آمریکا و چین، محتاط مانده است.

یک هیات تجاری چینی قرار است هفته جاری برای مذاکره به منظور حل مسائل تجاری به واشنگتن سفر کند، اما دونالد ترامپ، رییس جمهور آمریکا در مصاحبه با رویترز اظهار کرد: انتظار ندارد پیشرفت چندانی صورت بگیرد و حل اختلاف تجاری با چین زمان خواهد برد.

تاثیر اقدامات خصمانه آمریکا علیه ایران هنوز معین نشده است. چین اعلام نموده است تحریم های آمریکا را نادیده خواهد گرفت با این حال هرگونه اختلال در روند عرضه به بازار ممکن است با افزایش فراوری از سوی فراوریکنندگان خارج از اوپک جبران گردد. بانک بی ان پی پاریبا پیش بینی کرد: فراوری نفت غیراوپک دو میلیون بشکه در روز در سال 2018 و 1.9 میلیون بشکه در روز در سال میلادی آینده رشد خواهد نمود.

بر اساس گزارش رویترز، جست وجو برای منابع نفتی جدید طی دو سال گذشته در سطح جهانی افزایش یافته، به طوری که طبق آمار شرکت خدمات انرژی بیکرهیوز، شمار دکل های حفاری از 1013 حلقه در سرانجام ژوییه سال 2016 به 1664 حلقه در اوت سال 2018 افزایش یافته است. بزرگترین افزایش در آمریکای شمالی بوده که در آن تعداد دکل های حفاری طی دو سال گذشته از 491 به 1057 حلقه رسیده است.

روند حرکت قیمت ها همچنین به میزان تقاضا بستگی خواهد داشت. براساس پیش بینی این بانک، تقاضای جهانی برای نفت 1.4 میلیون بشکه در روز در امسال و سال آینده رشد خواهد نمود و ایجاب می نماید که بازارهای جهانی به خوبی تامین شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "افزایش قیمت نفت در بازارهای ملتهب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش قیمت نفت در بازارهای ملتهب"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید