ارائه گزارش شکایت برجامی ایران از آمریکا به کمیسیون امنیت ملی

مرتضی صفاری نطنزی رئیس کمیته روابط خارجی مجلس در مصاحبه با خبرنگاران، با اشاره به جلسه بعدازظهر امروز کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اظهارداشت: جلسه امروز به آنالیز دعاوی مطرح گردیده میان ایران و آمریکا در دادگاه بین المللی لاهه اختصاص داشت که با حضور خانم جنیدی معاون حقوقی رئیس جمهور و کارشناسان وزارت امور خارجه موضوع آنالیز شد.

ارائه گزارش شکایت برجامی ایران از آمریکا به کمیسیون امنیت ملی

وی اضافه نمود: در این جلسه، جزئیات برخی پرونده ها و نحوه پیگیری آنها شرح داده شد؛ در این خصوص مهمترین و جدی ترین پرونده، مربوط به شکایتی است که اخیرا از سوی جمهوری اسلامی ایران به دلیل خروج آمریکا از برجام مطرح گردیده و در آن، آثار ناشی از این اقدام آمریکا و نیز تحریم هایی که برخلاف مفاد برجام و پروتکل موجود میان ایران و آمریکا وضع گردیده، مورد آنالیز قرار گرفته است.

صفاری نطنزی ادامه داد: بر اساس آنچه گزارش داده شد، مواضع ایران در این خصوص، مواضع مستدلی است و به صورت محکمه پسند ارائه گردیده و می توان امیدوار بود که در دادگاه لاهه به نتیجه برسد.

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در پاسخ به این سؤال که آیا ممکن است این پرونده منجر به گرفتن خسارت از آمریکا گردد، توضیح داد: در این رابطه باید صبر کنیم تا ببینیم رأی چگونه صادر می گردد، ولی در هر صورت رأیی که صادر می گردد، آثار حقوقی مترتب بر خودش را دارد و آثار سیاسی قوی هم خواهد داشت.

وی همچنین با اشاره به مطرح شدن موضوع شکایت ایران بابت دستبرد 2 میلیارد دلاری آمریکا به اموال جمهوری اسلامی ایران، گفت: در این خصوص هم اعلام شد که شکایت این پرونده نیز مطرح گردیده؛ البته دو پرونده وجود دارد که در یکی از آنها آمریکایی ها پول را برداشت نموده اند و دیگری همچنان مفتوح است.

صفاری با بیان اینکه پرونده های زیادی میان ایران و آمریکا مطرح است، اعلام نمود: تعداد زیادی پرونده، وزارت دفاع ما در مقابل آمریکایی ها مطرح نموده که از قبل انقلاب وجود داشته و همچنان ادامه دارد؛ پرونده هایی نیز آمریکایی ها علیه ما مطرح نموده اند و درخواست خسارت نموده اند که بعضا دادگاههای آمریکایی حکم صادر نموده اند و دادگاه های ایران هم به صورت متقابل مواردی از شکایت های شهروندان ایرانی را رسیدگی نموده اند.

آنالیز مجدد لایحه الحاق به CFT به جلسات بعد موکول شد

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس اضافه نمود: قرار بود در این جلسه رسیدگی مجدد به لایحه الحاق دولت ایران به کنوانسیون مقابله با تامین مالی تروریسم نیز در دستور کار قرار گیرد که هم حدنصاب وجود نداشت و هم فرصت نشد، اما در اولین فرصت این لایحه نیز آنالیز مجدد می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر

به "ارائه گزارش شکایت برجامی ایران از آمریکا به کمیسیون امنیت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ارائه گزارش شکایت برجامی ایران از آمریکا به کمیسیون امنیت ملی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید